
| Parameter | Value |
|---|---|
| Reference Type | External, Internal |
| Interface Type(Data Interface) | I²C |
| Max Digital Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Digital Supply Voltage | 2.7 V |
| Analog Supply Voltage | 2.7 V to 5.5 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Bits | 12 |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Settling Time | 4.1 µs |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| Number of D/A Converters | 1 |
| Differential Output | No |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
Stock: 242
Distributors
pcbx
Unit Price$4.64234
Ext.Price$4.64234
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $4.64234 | $4.64234 |
| 10 | $3.58336 | $35.83360 |
| 25 | $3.31943 | $82.98575 |
| 50 | $3.17388 | $158.69400 |
| 100 | $3.03468 | $303.46800 |
| 300 | $2.91886 | $875.65800 |
| 500 | $2.80744 | $1403.72000 |
